Uvod
Kyslik hraje dulezitou roli ve fyziologii bunek tim, ze reguluje jejich funkci, diferenciaci a preziti. Rozpusteny kyslik je v in vitro systemech pro kultivaci bunek spotrebovan bunkami a obnoven difuzi ze vzduchu nad roztokem. Tyto procesy maji za nasledek vznik gradientu rozpusteneho kysliku v kultivacnim roztoku a vytvoreni lokalnich oblasti s nizkou (hypoxie) nebo vysokou koncentraci kysliku (hyperoxie). Tyto podminky mohou vyrazne ovlivnit bunky situovane v techto specifickych oblastech. Gradienty rozpusteneho kysliku mohou byt predpovedeny modelovanim a overeny merenim lokalnich koncentraci kysliku. Je vsak znacne obtizne mapovat koncentrace rozpusteneho kysliku v kultivacnich systemech, ktere jsou umistene uvnitr inkubatoru a obsahuji zive bunky. Vyzaduje to umisteni citliveho elektronickeho zarizeni uvnitr prostredi s temer stoprocentni vlhkosti vzduchu a dalkove ovladaneho skenovani kyslikovymi sondami. Krome toho muze dojit k lokalnim zmenam koncentrace kysliku v dusledku rozdilne lokalni koncentrace bunek nebo jejich metabolicke aktivity. Aby se temto problemum vyhnulo, byl vyvinut novy zpusob pro mereni gradientu rozpusteneho kysliku v miniaturnich perfundovanych bioreaktorech na kultivaci tkani. Spotreba kysliku bunkami je napodobena odkyslicenim vody docileneho jejim probublavanim inertnim plynem (podobna metoda se pouziva napriklad pri odstranovani kysliku nebo kyslicniku uhliciteho z vina). Odkyslicena voda je nasledovne cirkulovana bioreaktorem, kde dochazi k jeji opetovnemu okysliceni. Tento proces ma za nasledek vytvoreni gradientu rozpusteneho kysliku, ktery je podobny gradientum vytvorenych v systemech, kde je kyslik spotrebovavan zivymi bunkami.
Experimentalni usporadani
Pri beznem provozu perfundovane mikrodesticky jsou bunky kultivovany v nosicich umistenych v reaktorovych jamkach. Vnitrni mikropumpy cirkuluji kultivacni roztok skrz nosic s bunkami, ktere spotrebovavaji kyslik. K opetovnemu okysliceni vyzivneho media dochazi difuzi ze vzduchu behem jeho toku mezi reaktorovymi a reservoarovymi jamkami. V experimentalnim usporadani napodobujicim spotrebu kysliku bunkami je inertni plyn probublavan externim zasobnikem vody. Toto ma podle Henryho zakona za nasledek zvyseni koncentrace inertniho plynu ve vode a ochuzeni koncentrace kysliku. Odkyslicena voda je pak externi pumpou privedena do perfundovane desticky, ve ktere byly eliminovany vnitrni mikropumpy. Behem toku vody mezi reservoarovou a reaktorovou jamkou inertni plyn difunduje z vody do vzduchu, zatimco kyslik difunduje opacnym smerem. Opticke kyslikove sondy se snimaci vrstvou na bazi rutenioveho komplexu jsou pouzity k mereni vstupni a vystupni koncentrace kysliku a lokalni koncentrace kysliku jamkach. Kyslikove sondy v jamkach jsou upevneny na xyz stolku, ktery umoznuje skenovani.
Poznamka: Prutok vody dolu nebo nahoru skrz prazdny nosic bunek muze byt zvolen prepnutim pump A a B, jak je to znazorneno na obrazku. (Schematicky diagram je nakresleny pro tok vody dolu skrz nosic). Pumpy A a B jsou nastaveny takovym zpusobem, aby bylo kompenzovano vyparovani vody z otevrenych jamek behem mereni a hloubka kanalu zustala stejna.
Graf dole predstavuje odkysliceni vody zprostredkovane probublavanim dusikem a nasledne okysliceni jako funkce casu. Prutok vody byl 0.33 ml/min dolu skrz prazdny nosic bunek. Kyslikove sondy byly umistene v osach jamek a jejich snimaci vrstvy bylo situovany ~2 mm nad nosicem bunek. Vlozeny graf pravo dole znazornuje pocatecni reakce cidel na odkyslicovani prostrednictvim probublavani dusikem. Podle ocekavani cidlo na vstupu reservoaru (#1) reaguje prvni (~10 minut po zavedeni dusiku). Po kratke pauze nasleduji odezvy cidla v reservoaru (#2), v reaktoru (#3) a na vystupu reaktoru (#4).
Experimentalni udaje: Karel Domansky
Overeni modelove prognozy skenovanim kyslikove sondy
Obrazek (a) dole znazornuje pocitacovou simulaci prenosu kysliku v bioreaktoru behem normalnich provoznich podminek. Model predpovida vytvoreni velkych gradientu rozpusteneho kysliku v reservoaru pro prutok nahoru skrz prazdny nosic bunek.
Experimentalni udaje: Karel Domansky Model: Walker Inman
Existence gradientu rozpusteneho kysliku byla experimentalna overena skenovanim kyslikove sondy napric reservoarovou jamkou - viz obrazek (b) nahore. Vysledky ukazuji, ze koncentrace rozpusteneho kysliku se v reservoaru snizuje ve smeru od venkovniho okraje jamky ke vnitrnimu (zprava doleva). Kdyz je smer cirkulace obracen, dojde k vytvoreni podobneho gradientu v reaktorove jamce, coz ma za nasledek, ze skupiny bunek v ruznych mistech nosice jsou vystavene ruznym koncentracim kysliku.
Okyslicovani se zvysuje s klesajici hloubkou kanalu
Merene vstupni a vystupni koncentrace kysliku pro tok vody dolu skrz prazdny nosic bunek je znazorneny na obrazku (a). Obdobna mereni provedena pro ruzne hloubky kanalu jsou vynesena na obrazku (b). Experimentalni udaje potvrzuji model, ktery predpovida zvysene okyslicovani pro nizsi hloubky kanalu.
Poznamka: Prutok vody byl 0.25 mL/min.
Experimentalni udaje: Karel Domansky Model: Walker Inman
Popsany princip by publikovan v nasledujicim clanku. [pdf]